אי מתן זכות קדימה להולכי רגל במעבר חצייה 2018-10-24T10:33:35+00:00

סיכון הולכי רגל במעבר חצייה – אי מתן זכות קדימה להולך רגל במעבר חצייה

על פי תקנות התעבורה, כל נהג חייב לתת זכות קדימה להולכי רגל החוצים את הכביש במעבר חצייה ולאפשר להם להשלים את החצייה בבטחה. החוק אינו קובע כי על הנהג להגיע לעצירה מוחלטת, אלא אם כן זה נדרש. כמו כן, על פי תקנות חדשות שנכנסו לתוקף בשנת 2015, על כל נהג להאט ולתת זכות קדימה להולכי רגל העומדים על המדרכה ליד מעבר חצייה, גם אם אין בכוונתם לעבור את הכביש. תקנות אלה מיועדות להגביר את בטיחותם של הולכי רגל, ש-125 מהם נהרגו בשנת 2016 לבדה.

מהי זכות קדימה על פי החוק?

זכות קדימה היא זכות המוגדרת בסעיף 1 לתקנות התעבורה, ועל פיו מתן זכות קדימה הוא מתן האפשרות לעוברי דרך אחרים, הולכי רגל או רכבים, שלהם הוענקה זכות קדימה, להמשיך ולהתקדם בדרכם מבלי לעצור, להמתין, לשנות את מהירותם או לסטות מנתיבם/ קו התקדמותם. בהקשר של מתן זכות קדימה להולכי רגל, המשמעות היא כמובן שאין להפריע להולך רגל שכבר הולך על מעבר החצייה, וגם אין לגרום לו להאט או לעצור ולהמתין על המדרכה לפני המעבר.

המפגש בין רכבים ובין הולכי רגל הוא מפגש מסוכן הגובה חיים יקרים בכל שנה, ועל כן רואה המחוקק את העבירות השונות הקשורות לאי מתן זכות קדימה להולך רגל במעבר חצייה, לעבירות חמורות שעונשים כבדים בצידן.

כיצד צריך לנהוג נהג המתקרב למעבר חצייה?

התנהגות נהג המתקרב למעבר חצייה, מעוגנת בסעיפים 47 ו-67 לתקנות התעבורה, התשכ"א 1961, ואלו מתייחסים לארבעה מצבים שונים:

עקיפה לפני מעבר חצייה

מצב זה מכוסה בתקנה 47ה (3), הקובעת כי נהג לא יעקוף, לא ינסה לעקוף ולא יסיט את רכבו שמאלה או ימינה בניסיון לעקוף רכב אחר, כאשר הוא מתקרב למעבר חצייה ועד שעבר את מעבר החצייה. נהג שעבר עבירה של עקיפה לפני מעבר חצייה על פי הגדרות אלו, יוטל עליו קנס בסך 500 ₪ ועוד 6 נקודות תעבורה על פי שיטת הניקוד.

התנהלות כאשר יש הולכי רגל במעבר החצייה

על פי סעיף 67 לתקנות התעבורה, על נהג לאפשר להולכי רגל במעבר חצייה להשלים את חציית הכביש בבטחה, גם אם המשמעות היא שיהיה עליו לעצור את רכבו לחלוטין. עבירה על הוראה זו, גם אם לא סיכנה בפועל את הולכי הרגל, תגרור קנס של ₪500 ו-8 נקודות תעבורה, ואם נעשתה בנסיבות מחמירות, בנוסף לקנס תגדל כמות הנקודות ל-10, וכן ייפסל רישיון הנהג על ידי קצין משטרה למשך 30 יום.

התנהלות כאשר יש הולכי רגל על המדרכה בסמוך למעבר החצייה

על פי סעיף 67 והתיקון שהוכנס בשנת 2015, כאשר ישנם הולכי רגל על המדרכה בסמוך למעבר חצייה, על הנהג להאט את הרכב ואם ניכר כי אלו מתכוונים לחצות את הכביש, עליו לתת להם זכות קדימה.

תגובה להתנהלות רכב בנתיב המקביל או הנגדי ליד מעבר חצייה

על פי תיקון נוסף שהוכנס בשנת 2015, כאשר נהג מתקרב למעבר חצייה ומבחין כי בנתיב המקביל אליו או בנתיב הנגדי, קיים רכב נוסף שהאט או עצר, עליו להאט או לעצור בהתאמה, ובמידה וישנו הולך רגל במעבר החצייה או על המדרכה, עליו לנהוג על פי ההוראות שפורטו לעיל.

התמודדות עם דו"ח על אי מתן זכות קדימה להולך רגל

בכל מקרה בו מפר הנהג את אחת מן ההוראות הנ"ל, ייחשב הדבר לעבירת אי מתן זכות קדימה להולך רגל, והנהג יספוג את העונש שלצידה. יחד עם זאת, עבירה זו יכולה להתרחש בשלל נסיבות ובשלל רמות חומרה. כך למשל, הולך רגל לבוש שחורים בשעת לילה באזור חשוך, הולך רגל שרץ לכביש בהפתעה, הולך רגל שחוצה בצורה מסוכנת ולא לגמרי על מעבר החצייה – כל אלו ועוד, הם מצבים בהם ניתן להשיג הקלה או אף זיכוי מלא מעבירת אי מתן זכות קדימה להולך רגל במעבר חצייה. במקרה כזה, מומלץ מאוד לשכור את שירותיו של עורך דין תעבורה, שיוכל להשיג הקלה משמעותית או זיכוי, ולעיתים גם להמרת דו"ח התנועה לאזהרה בלבד.

קיבלת דו"ח על דוח על אי מתן זכות קדימה להולך רגל במעבר חצייה?

חייג עכשיו לעו"ד דמיטרי אניקין
03-525-4313 או 052-640-0119

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות, חייגו עכשיו 03-525-4313
או השאירו פרטים

Your browser does not support JavaScript!. Please enable javascript in your browser in order to get form work properly.

דיני תעבורה

הגירה

פלילי

דיני עבודה