כל מה שחייבים לדעת על בדיקת ינשוף

בדיקת הינשוף המשטרתית הפכה בשנים האחרונות, לאימתם של בליינים צעירים בכל רחבי הארץ, ועל אף המצוקה שגורמת הסיטואציה של בדיקת ינשוף, הטלת אימה היא בדיוק כוונת המחוקק, וזאת במטרה להרתיע נהגים שיכורים מלעלות אל ההגה. ככלל, חוק הנהיגה בשכרות אוסר על כל נהג שיכור לעלות על ההגה, כששיכור מוגדר בשלוש דרכים:

  1. אדם השותה אלכוהול בזמן הנהיגה או בעת שהוא אחראי על הרכב
  2. אדם שנמצא בגופו סם מסוכן
  3. אדם שנמצא בדמו אלכוהול ברמה העולה את המקסימום המוגדר בחוק

בכל אחד מן המקרים הללו, מתקיימת עבירה על חוק הנהיגה בשכרות, עבירה שחושפת את הנהג לסנקציות משמעותיות, לרבות שלילה מנהלית של הרישיון ל-30 יום, קנס גבוה והחרמת הרכב על מנת למנוע מהנהג להמשיך לנהוג בשכרות.

מהי בדיקת הינשוף?

בדיקת ינשוף היא בדיקה המבוצעת באמצעות מכשיר חשמלי ייעודי או באמצעות מתקן חד פעמי פשוט. שני האמצעים הללו מאושרים לשימוש המשטרה על פי החוק, לצורך איתור נהגים שיכורים, ושניהם מספקים נתונים מדויקים לגבי רמת האלכוהול בדם. מתקן הינשוף מבוסס על אנליזה כימית של האוויר הנפלט מגופנו בזמן נשיפה. במסגרת בדיקת ינשוף, יהיה עליכם לנשוף בחוזקה אל תוך צינורית המחוברת למתקן האלקטרוני או הפשוט יותר, ובתוך שניות ספורות ניתן יהיה לקבל מספר שיצביע על רמת האלכוהול בדם. את הבדיקה הזאת יש לבצע פעמיים רצוף.

מהן רמות האלכוהול בדם שיהפכו אתכם לשיכורים?

רמת האלכוהול המקסימלית בדם שמעליה מוגדר הנהג כשיכור, נקבעת במסגרת התקנות לחוק ולאורך השנים השתנתה לחומרה. כיום, קבועה הרמה של 240 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף, או 50 מיליגרם אלכוהול ב-100 מיליליטר דם, כרמה המותרת המקסימלית של אלכוהול בדם. עבור נהגים חדשים, צעירים ומקצועיים על פי הגדרתם בחוק, התנאים אף מחמירים יותר, ואלו מוגבלים לרמה מקסימלית של 50 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף, או ב-10 מיליגרם אלכוהול ב-100 מיליליטר דם – בפועל, עבור נהגים אלה אסור להכניס אפילו שלוק אלכוהול לגופם לפני נהיגה.

כדאי לקרוא גם:  קיבלתם דו"ח על אי מתן זכות קדימה בצומת? הפוסט הזה בשבילכם

דברים שכדאי לדעת על בדיקת ינשוף בזמן אמת

בדיקת ינשוף היא אמנם בדיקה מדויקת, אך המחוקק דורש אימות לכל תוצאת בדיקה שמתקבלת, ולכן כל בדיקת ינשוף חייבת להתבצע פעמיים ברצף. במידה ובוצעה בדיקה אחת בלבד ועל בסיסה קבע השוטר את מידת שכרותכם, הבדיקה אינה קבילה בבית משפט. יחד עם זאת, יהיה עליכם להוכיח שאכן בוצעה בדיקה אחת בלבד. הדרך הטובה ביותר להוכיח זאת היא פשוט לבקש מאחד החברים לצלם את האירוע כולו מהרגע בו נעצרתם על ידי השוטר בכביש ועד סיום האירוע, כך שניתן יהיה להבחין בפרט כזה חשוב.

לחילופין, אם לא צילמתם את האירוע, דרשו מהשוטר שיציין בדו"ח כי בוצעה בדיקת ינשוף אחת ולא שתיים. במידה ואז יחליט השוטר לבצע בדיקה נוספת, דרשו שהדברים יצוינו בדו"ח על פי הסדר הכרונולוגי של התרחשותם.

בדיקת דם ונהלים אחרים

על פי החוק יש לכם את הזכות לדרוש בדיקת דם במקום בדיקת ינשוף. ההחלטה בסופו של דבר נתונה בידי השוטר, אבל אם דרשתם בדיקת דם והשוטר סירב לכך, אתם רוצים לתעד את העניין ואת ההסבר של השוטר. על כן, חשוב מאוד שתצלמו את עצמכם מעלים את הדרישה ואת סירוב השוטר, או לחילופין כאמור, לציין את הדברים ככתובים בדו"ח.

בסך הכל, בכל האינטראקציה שתעברו במסגרת בדיקת ינשוף, ישנו מקום רב לנהלים שאליהם מחוייבת המשטרה. כל עבירה על נהלים אלה או ביצוע לא מדויק שלהם, יכולים לתת חומר להכנת קו הגנה על ידי עורך דין לתעבורה. בהתאם לכך, אם יש דבר אחד חשוב בכל התהליך של עיכוב לבדיקת ינשוף, הוא לתעד את הדברים, ורצוי באמצעות הקלטת וידאו וקול בסמארטפון.

2018-03-06T11:51:40+03:00 מרץ 3rd, 2018|מידע מקצועי|0 Comments