נהיגה במשקל יתר 2018-10-14T15:02:37+03:00

עבירת נהיגה במשקל יתר – הובלת מטען מעל המשקל המותר

עבירת נהיגה במשקל יתר היא עבירה שההתייחסות אליה משתנה בהתאם להיקף החריגה מהמשקל המותר. כאשר החריגה היא שולית, תסתכם הענישה בקנס כספי, אך כאשר קיימת חריגה משמעותית, שיכולה ליצור בעיה בטיחותית של ממש, יזומן הנהג לבית המשפט ורישיונו יישלל באופן מיידי.

מהי עבירת נהיגה במשקל יתר?

עבירת נהיגה במשקל יתר מעוגנת בתקנות התעבורה בסעיף מס' 85, ולשונה כדלהלן:

85 (א) "לא יוביל אדם מטען ברכב או עליו, ובעל רכב או מי שהשליטה עליו לא יניח ולא ירשה להוביל מטען ברכב או עליו אלא אם כן מבנה הרכב, על כל חלקיו ואבזריו, מתאים להובלת המטען בבטיחות וכאשר:

(1-4)…

 1. המשקל הכולל של הרכב והמטען המובל בו לא יעלו על המשקל הכולל המותר ועל המטען המורשה לפי רישיון הרכב; והעומס על הסרנים לא יעלה על העומס המרבי שנקבע לפי תקנות אלה או בידי יצרן הרכב, לפי הנמוך יותר.

סעיף החוק הוא ברור מאוד, ועל פיו אין לנהוג ברכב שמשקלו הכולל עולה על העומס המרבי שנקבע לו, ואשר מופיע ברישיון הרכב, או שנקבע על ידי יצרן הרכב, על פי הנמוך ביניהם. סעיף זה נכון הן לרכבים עם נגרר והן לרכבים ללא נגרר.

הסיבה לאיסור זה היא העומס הרב המוטל על הרכב, מעבר ליכולותיו לבלום, לשלוט במסלולו ולנסוע בצורה בטוחה.

כיצד נאכפת עבירת נהיגה במשקל יתר?

בישראל לא קיימת אכיפה מונעת, קרי תחנות שקילה בהן יכולים הנהגים להישקל לפני שהם יוצאים לדרך, ושקילה זו היא באחריות חברות התובלה עצמן, כשלנהגים פרטיים אין למעשה יכולת לבדוק האם הם במשקל יתר אם לאו. האכיפה מבוצעת באמצעות בדיקות פתע במהלכן מציבים נציגי משרד הרישוי בשיתוף של המשטרה, משקלים גדולים לשקילת רכבים ובדיקה האם חרגו מהמשקל המותר.

מהי הענישה על נהיגה במשקל יתר וכיצד נמדדת החריגה במשקל?

החריגה במשקל נמדדת באחוזים, קרי מידת החריגה בפועל ביחס למשקל המקסימלי המותר. כך למשל, רכב שהמשקל המותר המקסימלי עבורו הוא 10,000 ק"ג, ונתפס כשהוא שוקל 12,000 ק"ג, הרי שהחריגה היא 20% מן המשקל המותר (פער של 2,000 ק"ג בין המשקלים לחלק למשקל המותר). חישוב החריגה הוא חשוב לא רק בהיבט הבטיחותי, אלא גם בהיבט האכיפה והענישה, שנקבעות בהתאם לגובה החריגה על פי המדרג הבא:

 • עד 10% מן המותר – במקרה זה, יקבל הנהג קנס של 500 ₪ פלוס 6 נקודות תעבורה על פי שיטת הניקוד.
 • 10%-15% מן המותר – במקרה כזה, עולה הקנס ל-1,000 ₪ ומספר נקודות התעבורה נותר על 6 נקודות.
 • 15%-25% מן המותר – במקרה זה, יכול קצין משטרה להשבית את הרכב עד להכרעת בית המשפט. כמו כן ניתן זימון למשפט פלוס 8 נקודות תעבורה.
 • 25% ומעלה מן המותר – במקרה זה, החמור מכולם, יכול קצין משטרה להשבית את הרכב עד להכרעת בית המשפט, וכן ניתן זימון למשפט ועוד 10 נקודות תעבורה.

כיצד להתמודד עם דו"ח על נהיגה במשקל יתר?

במקרים של נהיגה במשקל יתר, נוטים הנהגים להאמין כי אין כל דרך להתמודד עם הדו"ח, שכן מדובר במתמטיקה פשוטה ובאמצעי שקילה שאושרו על ידי המחוקק. יחד עם זאת, עורך דין תעבורה יכול בהחלט לבחון את נסיבות המקרה ולמצוא אלמנטים שונים שיכולים להביא להקלה משמעותית בעונש או אף לזיכוי מלא. אלמנטים אלה כוללים אלמנטים חוקיים מהותיים סביב פקודת התעבורה ותקנות התעבורה, וכן אלמנטים חוקיים טכניים סביב אופי הבדיקה שנעשתה, התנהלות השוטר במקום וכן הלאה. כל אחד מאלה יכולים להפוך לקו הגנה אפקטיבי, אך לשם כך נדרש עורך דין תעבורה מומחה שידע לאתר את אותם אלמנטים ולפעול למען זיכוי הלקוח. גם אם אתם מאמינים שאין שום מוצא, מומלץ מאוד ליצור קשר עם עו"ד תעבורה ומשם להתקדם בהתאם להמלצותיו ביחס למקרה.

נתפסת נוהג עם מטען החורג מהמשקל המותר?

חייג עכשיו לעו"ד דמיטרי אניקין
03-525-4313 או 052-640-0119

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות, חייגו עכשיו 052-640-0119
או השאירו פרטים

  דיני תעבורה

  הגירה

  פלילי

  דיני עבודה