האם הורדת מבט מהדרך באמת תעלה לכם בדו"ח?

בוודאי שמעתם לאחרונה על לא מעט מקרים בהם אזרחים מן השורה חטפו דו"ח משוטר תנועה, לאחר שנתפסו מסיטים את מבטם מן הדרך כדי להתבונן בטלפון הנייד, לשתות קפה או להרים דבר מה שנפל על רצפת הרכב. האם כל המקרים האלה אכן קרו או שמדובר במסע יח"צ של משטרת ישראל? ובכן, לדבריו של עו"ד תעבורה דמיטרי אניקין, מדובר במקרים אמיתיים לחלוטין והמשטרה אכן נמצאת בשיא מבצע אכיפה של נושא הסטת המבט מן הדרך, אם כי לרשותה עומדות כמה הצדקות שיהיה קשה מאוד להתווכח איתן.

החוק קיים, האכיפה התגברה

תחילת המהלך בהוראה של הדרגים הגבוהים במשטרה להתחיל ולאכוף את נושא שמירת המבט על הדרך, שכן אין כל צורך לחוקק חוק חדש בעניין – חוק כזה כבר קיים שנים רבות והוא אוסר על הנהג להסיט את מבטו מן הדרך ומחייב אותו לאחוז את ההגה בשתי ידיו. עד כה, אכיפת החוק הייתה מאוד שולית אם בכלל, אך לאור העלייה הדרמטית במספר תאונות הדרכים כתוצאה מהתעסקות של נהגים בטלפונים ניידים ושליחת סמסים, החליטה המשטרה למקד את תשומת ליבה סביב נושא זה במטרה להפחית את היקף השימוש בטלפונים סלולריים בזמן הנהיגה, ובצדק.

לאור נתוני תאונות הדרכים, ישנו בהחלט היגיון באכיפת החוק

על השפעות הטלפונים הסלולריים על חיינו אין כל ויכוח. מדובר באמצעי טכנולוגי חשוב שמסייע לנו בשלל תחומי חיים, אך גם במכשיר שיכול לייצר סכנות חיים של ממש, בעיקר כאשר השימוש בו נעשה תוך כדי נהיגה. לדברי עו"ד תעבורה דמיטרי אניקין, אנשים רבים שילמו בחייהם על הסטת מבטם מהנהיגה לצורך קריאה או שליחה של הודעת סמס, ועוד אנשים רבים שילמו בחייהם כי כך בחר לעשות הנהג שבדיוק נסע מולם בדרך. למשטרת ישראל יש את כל ההצדקה המוסרית, ולבטח החוקית, לאכוף את נושא הריכוז של נהגי ישראל בדרך, ובהמשך לכך הושק מבצע האכיפה החדש שהצליח לייצר כל כך הרבה סיפורי מקרה שרצים עד עכשיו ברשת.

כדאי לקרוא גם:  מהי עבירת הפרעה לתנועה ומה חשוב לדעת לגביה?

האם יש מקום להתגונן נגד דו"ח כזה?

השאלה היא מדוע ישנם סיפורים על נהגים שקיבלו דו"ח על כך שהסיטו את מבטם כדי להתעסק ברדיו או כדי להרים את כוס הקפה שלהם, ולשאלה זאת ישנן מספר תשובות:

  • הנהג הסביר תמיד יתווכח עם השוטר ויסביר לו שלא מדובר בשליחת סמס אלא רק בכיוון הווליום ברדיו
  • החוק אוסר הסטת מבט לכל מטרה שהיא, כשנושא הטלפונים הסלולריים רק מהווה טריגר למשטרת ישראל להגביר את אכיפת החוק

ואחרי שאמרנו את זה, אם נתפסתם מסיטים את מבטכם מן הדרך, לא הכל גמור. בין שאתם חושבים שיש לכם הסבר טוב או לא טוב לעניין, מומלץ לפנות לעו"ד תעבורה מקצועי, להציג בפניו את פרטי המקרה ולהעניק לו את האפשרות להחליט בצורה מקצועית האם יש בסיס להתגונן מפני הדו"ח שקיבלתם. במקרים מסוימים יהיה עליכם לקבל את רוע הגזירה ולהמשיך הלאה, ובמקרים אחרים בהחלט ניתן יהיה לבנות קו הגנה אפקטיבי, שישחרר אתכם הן מהקנס הכספי והן מהנקודות שנרשמו לחובתכם.

2018-02-09T13:08:57+03:00 פברואר 9th, 2018|מידע מקצועי|0 Comments