מהי עבירת הפרעה לתנועה ומה חשוב לדעת לגביה?

עולם דיני התעבורה כולל אלפי חוקים, כללים ותקנות, המיועדים להסדיר את התנהלות המשתמשים בדרכים לאורכה ולרוחבה של מדינת ישראל. חלק גדול מחוקים אלה הם חוקים שניתן לבחון אותם בצורה מתמטית, והבולט ביותר בהם הוא ההגבלה על המהירות המותרת. אם נהגתם במהירות עד המהירות המותרת, אף אחד לא יעכב אתכם בדרך, אך אם עברתם את המהירות המותרת, ייתכן שיהיה במקום שוטר שיעניש אתכם על כך ולכם זה ייראה לגמרי הוגן. יחד עם זאת, ישנם גם חוקים שבהם המעבר על החוק הוא עניין מאוד סובייקטיבי, והעבירה הבולטת ביותר בקטגוריה זו היא העבירה של הפרעה לתנועה.

מהי עבירת הפרעה לתנועה ואיך זה נקבע?

הפרעה לתנועה כשמה כן היא, היא עבירה בה יוצר הולך רגל או נהג הפרעה לתנועה בדרך. הפרעה כזאת יכולה להיווצר כתוצאה מנסיעה איטית מדי, מעבר תדיר ולא אחראי בין נתיבים, עמידה בצד הדרך, חניה במקום אסור לחניה וכל גורם אחר שיוצר הפרעה לתנועה בדרך. הסובייקטיביות של עבירת הפרעה לתנועה נוצרת מכך שמידת ההפרעה נתונה לגמרי לשיקול דעתו של גורם האכיפה, לרוב שוטר תנועה.

ישנם מקרים בהם נהג ייסע בצורה שהיא מעט מסוכנת, אך השוטר לא יראה בכך הפרעה לתנועה בפועל, בעוד שוטר אחר ייראה בכך הפרעה של ממש. העניין הוא, ששוטר תנועה יכול "לנצל" לכאורה את הסובייקטיביות של העבירה בכדי לעכב נהגים שלגביהם הוא לא הצליח למצוא עבירה יותר "קשה" וברורה.

האם זה לגיטימי לעצור על הפרעה לתנועה?

במקרה כפי שתיארנו, בו שוטר משתמש בעבירת הפרעה לתנועה בכדי לעצור נהג שלא ביצע עבירה ברורה אחרת, מתעוררת השאלה האם זה בכלל לגיטימי והאם השוטר לא מנצל בכך את כוחו? התשובה היא בדרך כלל שמדובר בעניין לגיטימי לחלוטין, כל עוד השוטר פועל מתוך המטרה להסדיר את התנועה בדרך.

כדאי לקרוא גם:  כל מה שחייבים לדעת על בדיקת ינשוף

כך למשל, ישנם מקרים רבים בהם שוטר יכול לזהות נהג שעובר בצורה אגרסיבית בין נתיב לנתיב, ועל אף שהוא לא עבר את המהירות המותרת או לא חצה קו לבן, הנהיגה שלו אכן מפריעה לתנועה ואף עלולה לסכן את הנוסעים בדרך. במקרים אלה, לא רק שזהו זכותו, אלא חובתו של השוטר לעכב את אותו נהג, ולהמחיש לו כי צורת הנהיגה שלו אינה מקובלת ואינה עולה בקנה אחד עם דיני התעבורה, הפעם מהכיוון של עבירה מסוג הפרעה לתנועה.

הואשמתם בהפרעה לתנועה? זה מה שאתם צריכים לדעת

אחרי שהסברנו את נושא הסובייקטיביות של עבירת הפרעה לתנועה, ישנה חשיבות רבה להבין כיצד אתם, כנהגים שנאשמים בעבירה, צריכים להתנהג בזמן המפגש שלכם עם שוטר התנועה. ככלל, ככל שהקביעה על דבר העבירה תלויה בצורה יותר סובייקטיבית בדעתו של השוטר, כך זה יותר מכעיס, אך כך גם קל יותר להתמודד עם ההאשמה בבית המשפט. מה שחשוב הוא שבזמן ההתנהלות שלכם מול השוטר, תאספו את כל הנתונים שיכולים לסייע לכם להפריך את עמדתו של השוטר בבית המשפט.

נתונים אלה יכולים לכלול את הטענות שלכם לגבי התנהלות התנועה סביבכם, תנאי הדרך, תמרורים, שעה, דברים שאמר לכם השוטר, האופן בו דיבר אליכם, פעולות שביצע וכן הלאה. כל נתון כזה יכול לשקף את המקום ממנו נבעה עמדתו של השוטר, קרי האם הוא "חיפש" אתכם, או שאכן מדובר במצב בו הפרעתם לתנועה. עם עורך דין תעבורה מתאים, תוכלו להציף בפני בית המשפט ספק סביר בכדי לזכות אתכם, או לכל הפחות למזער את רוע הגזירה.

2018-06-10T09:29:49+03:00 יוני 6th, 2018|מידע מקצועי|0 Comments