חציית קו הפרדה רצוף 2018-10-14T15:18:15+03:00

חציית קו הפרדה רצוף – חציית קו הפרדה שלא כדין

חציית פס הפרדה רצוף אסור על פי החוק בכל תנאי. כדי להמחיש את תפקידו של קו ההפרדה הרצוף, ממליצים שוטרים להתייחס אליו כאל קיר – כפי שלא היינו מנסים לחצות קיר הפרדה, כך אין לחצות קו הפרדה רצוף, כאילו היה קיר. המשמעות היא שאין לחצות פס הפרדה רצוף לא עם גלגל אחד, לא עם שני גלגלים ולא עם ארבעה גלגלים, ודברים אלה נכונים הן עבור פס הפרדה רצוף אחד והן עבור פס הפרדה כפול. הסייג היחיד הוא כאשר ישנו קו מקווקוו המסומן מימינו של הקו הרצוף, או אז מותר לחצות את פס ההפרדה, אך בזהירות הנדרשת.

פס הפרדה רצוף על פי החוק

נושא פס ההפרדה הרצוף מוסדר במסגרת עיסוק החוק בעקיפות מותרות ואסורות בכביש, כפי שמתואר בסעיף 47 לתקנות התעבורה. בסעיף זה, ישנם שני סעיפי משנה רלוונטיים:

  • תקנה 47(ד) – "נוהג רכב לא יעקוף רכב, אלא אם הדרך פנויה במרחק מספיק כדי לאפשר לו את ביצוע העקיפה ואת המשך הנסיעה בבטיחות ללא הפרעה וללא סיכון לנסיעתו של רכב אחר, וללא הפרעה אחרת לתנועה מכל כיוון שהוא".
  • תקנה 47(ה)(5) – "נוהג רכב לא יעקוף, לא ינסה לעקוף ולא יסיט את רכבו שמאלה או ימינה כדי לעקוף רכב או בעל-חיים כאשר הוא חוצה קו הפרדה רצוף, אלא אם כן בסמוך לו בצדו הימני נמצא קו קטעים".

משמעות סעיפים אלה היא שכל עקיפה חייבת להתבצע בצורה זהירה ומבלי לסכן רכב אחר, אך כאשר ישנו קו הפרדה רצוף, אין לבצע עקיפה בכל נסיבה שהיא, ויש להמשיך ולנסוע מצידו הימני של קו ההפרדה בלבד. כאמור, הסייג היחיד הוא כאשר בצדו הימני של הפס הרצוף, ישנו קו קטעים מקווקוו.

כמו כן, חשוב להבין כי החוק הוא מאוד כללי בדבריו, ואין כל משמעות להיקף בו חציתם את הפס הרצוף או למטרה שלשמה חציתם אותו. בין שחציתם קו לבן עם שני גלגלים או עם ארבעה גלגלים, בין שלצורך עקיפה ובין שלצורך התרחקות מרוכב אופניים, עצם החצייה של קו ההפרדה הרצוף הינה עבירה על החוק ולשוטר תנועה המבחין בכך, ישנה הזכות לתת לכם דו"ח תנועה בגין העבירה.

ענישה בגין חציית פס הפרדה רצוף

הענישה על חציית פס הפרדה רצוף יכולה להשתנות בהתאם לנסיבות ובהתאם להיקף חציית פס ההפרדה, החל מקנס של 500 ₪ עם 6 נקודות תעבורה על פי שיטת הניקוד ועד 1,000 ₪ קנס, 10 נקודות תעבורה, זימון לבית משפט וכן פסילה מנהלית על ידי קצין משטרה.

במידה ונתפסת חוצים פס הפרדה רצוף, מומלץ מאוד לפנות לעורך דין תעבורה ולבחון את האפשרויות העומדות בפניכם. החוק בעניין זה הוא מאוד כללי ויבש ולכן אם אכן חציתם את קו ההפרדה, מבחינת החוק עליכם לשאת בעונש בצורה מלאה. יחד עם זאת, לבית המשפט ישנו שיקול דעת, וכך למשל, אם חציתם את קו ההפרדה בדרך פנויה ללא סיכון רכבים המגיעים ממול, ועל מנת להתרחק מרוכב אופניים בכדי לשמור על בטיחותו, הרי שבית המשפט יכול מאוד להקל איתכם ואף לזכות אתכם לחלוטין.

כמו כן, עורך דין תעבורה יוכל לגבש עבורכם קו הגנה, שנשען על נסיבות מהותיות וטכניות נוספות, שבשמן תוכלו להגיע להקלה משמעותית בעונש או לזיכוי מלא. עצם העובדה שאכן עברתם את קו ההפרדה, ועצם העובדה שנתפסתם, לא אמורות להעניק לכם תחושה של אשמה וקבלת הדין ללא ניסיון להתגונן. פנו לעורך דין תעבורה ובחנו את האפשרויות העומדות בפניכם.

נתפסת חוצה קו הפרדה רצוף?

חייג עכשיו לעו"ד דמיטרי אניקין
03-525-4313 או 052-640-0119

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות, חייגו עכשיו 052-640-0119
או השאירו פרטים

    דיני תעבורה

    הגירה

    פלילי

    דיני עבודה