נהיגה בקלות ראש 2020-07-22T14:59:07+03:00

נהיגה בקלות ראש

נהיגה בקלות ראש, או נהיגה ברשלנות, עשויה לגרור אחריה ענישה חמורה. נהיגה זו, המסכנת את בטחון הציבור, נחשבת עבירה בהתאם לפקודת התעבורה סעיף 62 (2), התשכ"א 1961. במידה והואשמת בגין נהיגה בעת קלות ראש, חשוב כי תפנה לקבלת ייעוץ משפטי. משרדנו עוסק במתן ייעוץ משפטי בכל הנוגע לדיני תעבורה. אנו בעלי ניסיון רב ומוחיות בייצוג נאשמים, ומספקים ליווי וייעוץ משפטי כולל, לכל אורך הדרך.

סעיף 62 (2) לחוק התעבורה

סעיף זה מגדיר כי "נהיגה ברכב בקלות ראש או ברשלנות, או במהירות שיש בה בנסיבות המקרה סכנה לציבור, אף אם היא פחותה מן המהירות המקסימלית שנקבעה". נהג צפוי להיות מואשם בעבירה זו, באם נהיגתו מבטאת רשלנות בצורה מודעת ומכוונת. מצבים בהם נהג עובר בצורה לא אחראית בין נתיבים, עובר באור אדום, מתעלם מהוראות התנועה וכדומה, יתכן ויואשם בסעיף זה, בתוספת לאישום בגין עבירות תנועה נוספות אשר עבר. החוק מניח כי הנהג התעלם מחוקי התנועה במכוון, וידע כי נהיגתו עשויה לגרום לנזק משמעותי. סיטואציה נוספת בה יוגדר נהג כנוהג ברשלנות היא באם מדובר על עבירה חוזרת.

ענישה צפויה בגין עבירת נהיגה בקלות ראש

נהג אשר הואשם בעבירה זו צפוי להיות מזומן לדין. העונש באם ימצא אשם עשוי להיות מאסר לתקופה של שנתיים, קנס כספי, ושלילה של רישיון הנהיגה לתקופה של שלושה חודשים. חשוב להדגיש כי על מנת לקבוע כי נהג אכן נהג ברשלנות, על התביעה להוכיח כי נעשתה נהיגה רשלנית מכוונת. עורך דין דיני תעבורה יפעל במגוון אמצעים לבחינת כלל הראיות, ולצמצום העבירה לעבירה קלה יותר.

נהיגה בחוסר זהירות

נהיגה בחוסר זהירות היא סעיף קל יותר מהסעיף הקודם. בשונה מנהיגה בקלות ראש, נהיגה בחוסר זהירות, עבירה אשר נידונה בסעיף 21 (ג), אינה מבטאת מצב של רשלנות מכוונת. על פי לשון הסעיף: "אדם לא ינהג אדם רכב בקלות ראש או בלא זהירות, או ללא תשומת לב מספקת בהתחשב בכל הנסיבות ובין השאר בסוג הרכב, במטענו, בשיטת בלמיו ומצבם, באפשרות של עצירה נוחה ובטוחה והבחנה בתמרורים, באותות שוטרים, בתנועת עוברי דרך ובכל עצם הנמצא על פני הדרך או סמוך לה ובמצב הדרך".. במקרה זה מדובר על אדם אשר לא נהג בצורה רשלנית מכווננת. הנהג במקרה זה מוגדר כנהג נורמטיבי, אשר מעד בפעם אחת, וביצע עבירה בשוגג. מצב אשר נהג לא הבחין בתמרור ולכן נכנס לצומת מבלי לעצור, וכדומה.

ענישה צפויה בין נהיגה בחוסר זהירות

רמת המסוכנות של נהג זה פחותה, מזה של הנוהג בקלות ראש (או רשלנות) ולכן גם הענישה בהתאם. נהג אשר מואשם בנהיגה בחוסר זהירות לא יועמד לדין. לרוב על המואשמים בביצוע עבירה זו יוטל כנס כספי בלבד, ואין מדובר כאן על שלילת רישיון או על מאסר. אחת המטרות של עורך דין לדיני תעבורה, אשר ייצג את המואשם בגין נהיגה ברשלנות היא לשנות את סעיף האשמה לסעיף קל יותר, ובכך למנוע ענישה חמורה ואיבוד רישיון הנהיגה.

כיצד מחליט השוטר מה לציין בדו"ח

שוטרים רבים לא עושים את האבחנה בין שני סעיפי התקנה, דבר אשר עשוי להרע עם הנהגים. כאשר ניתן דוח בגין נהיגה בחוזר זהירות, הדוח גורר בעקבותיו קנס כספי בלבד. באם הוגדר בדוח נהיגה ברשלנות או בקלות ראש, על הנאשם להגיע לבית הדין, ודינו יקבע על ידי השופט. בדוח חייב השוטר לציין מדוע החליט כי הנהג אכן נהג ברשלנות.

חשיבות רבה בהיוועצות עם עורך דין

עבירת תנועה מכל סוג יכולה לגרור אחריה ענישה. תפקיד עורך הדין המומחה בדיני התעבורה לנסות ולאתר באם ניתן להמיר את סעיף האשמה לסעיף חלופי "קל יותר". כמו כן יבדוק עורך הדין את כלל הדיווח, יבקר את הראיות, ובמידת הצורך ייצג את הנאשם בבית המשפט. ייצוג מקצועי יכול ליצור עבורך כנהג מואשם בעבירת תנועה שינוי משמעותי ביותר של תוצאות ההליך. אם אינך רוצה שרישיונך יישלל, או חלילה תאלץ לקבל על עצמך עונש של מאסר בפועל, פנה באופן מוקדם ככול האפשר לקבלת ייעוץ משפטי. משרד עורך דין דימטרי ייצג כמות גדולה מאוד של מואשמים בביצוע עבירות תנועה, ופעל בכל דרך להקלה בעונש ואף הביא לזיכוי.

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות, חייגו עכשיו 052-640-0119
או השאירו פרטים

  דיני תעבורה

  הגירה

  פלילי

  דיני עבודה

  הינכם מוזמנים ליצור קשר עם משרד עורך הדין דמיטרי אניקין בטלפון 052-640-0119

  או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם.