נהיגה בשכרות 2018-09-06T18:20:21+03:00

נהיגה בשכרות, נהיגה תחת השפעת אלכוהול – עורך דין נהיגה בשכרות

אם הואשמת בנהיגה בשכרות או תחת השפעת אלכוהול, ייצוג מקצועי על ידי עורך דין המנוסה בתיקי נהיגה בשכרות יכולים לעשות את ההבדל.

נהיגה בשכרות או נהיגה תחת השפעת אלכוהול – מה ההבדל ומהן האפשרויות העמודות לרשותך?

בשנים האחרונות נמצא כי אחוז הולך וגובר של תאונות הדרכים נגרם כתוצאה מנהיגה תחת השפעה של משקאות משכרים. הדבר הביא את מערכת המשפט בישראל להחמיר הן את הפיקוח והן את הענישה בנושא. אם הואשמת בנהיגה בשכרות, חשוב שתפנה באופן מידי לעורך דין תעבורה. הכרות עם החוק וטיפול נכון יכולים לאפשר התמודדות נכונה יותר עם הסיטואציה, ואף לגרום להקלה בענישה. משרדנו מומחה ומנוסה במתן סיוע משפטי לנהגים אשר נתפסו נוהגים בשכרות.

מי מוגדר שיכור על פי החוק

על פי פקודת התעבורה , התשכ"א 1961, נקבע כי אדם שיכור הינו אדם אשר נוהג תחת השפעת אלכוהול או סם. לא כל נהג אשר שתה אלכוהול טרום נהיגה מוגדר על פי החוק כאדם שיכור. ישנם כמה מאפיינים על פיהם מוגדר הנושא, הקשורים למועד שתיית האלכוהול וכמות האלכוהול.

 • אדם אשר נמצאה בגופו כמות אלכוהול גבוהה מזו המותרת על פי חוק (יורחב בהמשך)

 • אדם אשר נתפס שותה משקה אלכוהולי תוך כדי נהיגה

 • אדם אשר נמצא בגופו סם מכל סוג

 • אדם אשר מצוי תחת השפעה של משקה אלכוהול או סם, ובלבד שבבדיקת מעבדה לא נמצא שריכוז האלכוהול בדמו נמוך מהסף המרבי שנקבע.

סוגי הבדיקות הקבילות ולמה ניתן לצפות

במידה ונעצרת על ידי שוטר בחשד לנהיגה בעת שכרות ישנם כמה בדיקות אשר סביר כי תתבקש לבצע, חלקן או כולן. בדיקת נשיפה באמצעות מכשיר הינשוף, בדיקת מאפיינים ובדיקת דם.

בדיקת הינשוף היא בדיקה אשר קבילה בבית המשפט, באם מבוצעת נכון ובאמצעות מכשור תקין על ידי השוטר המבצע. במסגרת הבדיקה מתבקש הנהג לנשוף לתוך המכשיר המודד את רמת האלכוהול בגופו. במידה ונהג סובל מבעיות רפואיות, כגון בעיות נשימה, עליו להוכיח טענה זאת בבית המשפט, על מנת שיוכל לבקש כי תבוצע במקום בדיקת ינשוף בדיקת דם. במסגרת הסיוע המשפטי הניתן על ידינו, תבחן תקינות הבדיקה ותקינות המכשור בה בוצעה.

כלי נוסף המשמש את השוטרים לצורך בדיקת נהג החשוד בנהיגה בעת שכרות והוא מתבצע בשטח. הבדיקה יכולה להתבצע בנוסף לבדיקת הינשוף או במקומה. בדיקה זו בוחנת מספר מאפיינים אשר יכולים להעיד האם אותו אדם אכן נהג בהשפעת שכרות. מאפיין היציבות נבחן על ידי כך שתתבקש ללכת על קו ישר ולגעת באפך. מאפיין הדיבור נבחן באמצעות שיחה שעורך השוטר עם הנהג, במטרה לבחון האם הוא מסוגל לשוחח באופן צלול וברור. מאפיין הריח גם הוא נבחן במסגרת הבדיקה – האם הנהג מפיץ ריח של אלכוהול מפיו. כמו כן נבחן מאפיין הראיה, והוא נבדק על ידי השוטר הבוחן האם הנהג מסוגל לעקוב בעיניו אחרי תנועת ידו של השוטר. בדיקת המאפיינים יכולה להיות בסיס להרשעה בבית המשפט לדיני תעבורה, למרות שלא מדובר על בדיקה מדעית, אך חשוב כי עורך דין יבחן לעומק את תקינות הבדיקה, ואת הדוח המוגש בגינה.

בשונה מבדיקת המאפיינים ובדיקת הינשוף, אותן יכול השוטר לדרוש מהנהג לבצע, גם ללא חשד סביר לנהיגה בזמן שכרות, את בדיקת הדם יבצע השוטר רק אם קיים חשד סביר. על השוטר לבקש את הסכנת הנהג לביצוע הבדיקה, ולהסביר את הסיבה לעצם הדרישה. בהתאם ל ס' 64ב(ב2) לפקודה, נהג המסרב לבצע את הבדיקה מוגדר כנהג שיכור. בדיקה זו יכולה להיעשות בתחנת המשטרה בתנאי מרפאה או במרפאה, והיא מבוצעת על ידי גורם מקצועי המוסמך לבצע בדיקות דם. תוצאות בדיקה זו מדויקות לאור העובדה כי מדובר על בדיקה מדעית, אך עורך דין לדיני תעבורה יכול לבחון את תקינות הבדיקה ואף לערער עליה במידה ונמצאו ליקויים במסגרת ההליך. כמו כן לעיתים ניתן להוכיח כי הפער בין מועד הבדיקה למועד הנהיגה הוא הגורם לעלית כמות האלכוהול בדמו של הנהג.

באם נעצרת על ידי שוטר ובוצעו בדיקות אשר בגינן נמצאת נוהג בהשפעת שכרות, הדבר יגרור באופן מידי פסילת רישיון מנהלית לתקופה של שלושים יום. באם הייתה מעורבות בתאונת דרכים, יפסל הרישיון לתקופה בין שישים לתשעים יום, בהתאם לתוצאות של התאונה. באם פסילת הרישיון הינה לתקופה מעל שנה, על הנהג לעבור מחדש את מבחני הרישוי. כמו כן תתבצע החרמה מידית של הרכב, והנהג יקבל זימון להופיע בבית במשפט לדיני תעבורה.

הרשעה בגין נהיגה בשכרות מטילה פסילת רישיון לתקופה מינימאלית של שנתיים, ויתכן כי יוגדר גם קנס כספי. עבור נהגים אשר עברו עבירה זאת בעבר, העונש הצפוי הינו פסילה למשך ארבע שנים. במידה ונגרמה כתוצאה מנהיגה בעת שכרות תאונת דרכים בעלת תוצאה קטלנית, הנהג יואשם בעבירת הריגה, אשר דינה מאסר בפועל לתקופה של עד 20 שנה.

עורך דין מומחה לדיני תעבורה יפעל בשני מישורים לטובת צמצום הנזק: אי תקינות ביצוע הבדיקות השונות, והצגת נסיבות מקלות. נסיבות מקלות יכולות לכלול טיעון לכמות אלכוהול נמוכה, התייחסות לעובדה כי מדובר על אדם שזוהי עבירתו הראשונה, העובדה כי לא נגרמה תאונה כתוצאה מהנהיגה בגילופין, או שחלה תאונה ללא נפגעים.

באם חלה תאונה כתוצאה מנהיגה בגילופין שהסתיימה בהריגה, יוגדר רישום פלילי לנהג.


בהתאם לחוק, נקבע כי אדם יחשב שיכור אם בדמו נמצא 50 מיליגרם אלכוהול ב- 100 מיליגרם דם, או באם מבוצעת בדיקת נשיפה, באמצעות ינשוף, ונמצא בה 290 מיקרוגרם בליטר אוויר. לא כל הנהגים שווים בעיני החוק בנושא זה. נהגים בעלי רישיון נהג חדש, נהג צעיר, נהג ברכב ציבורי או נהג ברכב כבד ו/ או מסחרי יוגדרו שיכורים גם באם תמצא בגופם כמות קטנה מ- 50 מיליגרם אלכוהול.

מכיוון שקשה לנהג הסביר לדעת מה משמעות נתון זה מראש, מומלץ שלא לקחת סיכונים ולהימנע לחלוטין משתיית אלכוהול לפני נהיגה. בנוגע לצריכת סמים, אין הגדרה בחוק לכמות האסורה, והמצאות של כל שאירי סם בדם מוגדרת כאסורה.

האם אני חייב לאפשר בדיקה?

על פי החוק נקבע כי שוטר יכול לעצור כל נהג ולדרוש ממנו לבצע בדיקת שכרות, גם ללא חשש סביר כי הנהג אכן ימצא שיכור. עצם הסירוב לביצוע הבדיקה מגדיר את אותו נהג כשיכור בעיני החוק. החשש להיתפס נוהג תחת השפעת אלכוהול גורם לנהגים מסוימים להירתע מהבדיקה, אך חשוב להבין כי ניסיון להימנע מהבדיקה יגרור נזק. באם התבקשת לעבור בדיקת שכרות יש לבצע אותה, ומיד לאחר מכן לפנות לקבל ייעוץ משפטי.

נתפסת נוהג תחת השפעת אלכוהול? ביצעת עבירה בזמן שכרות?

דמיטרי אניקין עו"ד מומחה בתיקי נהיגה בשכרות לשירותך
03-525-4313 או 052-640-0119

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות, חייגו עכשיו 052-640-0119
או השאירו פרטים

  דיני תעבורה

  הגירה

  פלילי

  דיני עבודה

  צור קשר

  הינכם מוזמנים ליצור קשר עם משרד עורך הדין דמיטרי אניקין בטלפון 052-640-0119

  או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם.