נהיגה ללא טסט 2018-10-24T10:31:39+03:00

נהיגה ללא טסט – נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף

עבירת הנהיגה ללא רישיון רכב בתוקף מעוגנת בסעיף 2 לפקודת התעבורה, ומתייחסת למצבים בהם נעשה שימוש אסור ברכב שאין לו רישיון בתוקף. על אף שלכאורה מדובר בעבירה פרוצדורלית, לרישיון הרכב ישנה חשיבות רבה בווידוא כי הרכבים הנוסעים על הכביש, נמצאים במצב בטיחותי סביר, ולא נמצאים בהם ליקויים, ועל כן ההתייחסות לעבירה זו היא גם כאל עבירת נסיעה ללא טסט.

מהו רישיון רכב?

ממש כמו שלכל נהג ישנו רישיון נהיגה, כך גם לכל רכב ישנו רישיון רכב. רישיון הרכב הוא מסמך המופק בכל שנה על ידי משרד הרישוי, ותוקפו לשנה אחת. במסמך מפורטים כל פרטי הרכב, לרבות מספר השלדה, דגם הרכב, מספר הנוסעים המרבי, נפח מנוע, בעלים רשומים וכן הלאה. במטרה לוודא שהרכבים הנוסעים על כבישי ישראל הם רכבים תקינים, תוקפו של הרישיון הוגבל לשנה אחת, ובכל שנה יש לחדשו בליווי ביצוע טסט מכאני לרכב במכוני הרישוי.

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב?

עבירת נהיגה ללא רישיון רכב מתקיימת כאשר נעשה שימוש ברכב, שרישיון הרכב שלו אינו בתוקף. המחוקק מתייחס לפרק הזמן שחלף מאז תאריך החידוש האחרון, בכדי לקבוע את חומרת העבירה. ככל שפרק הזמן שחלף מאז פקיעת הרישיון הוא ארוך יותר, כך נחשבת העבירה לחמורה יותר. הענישה הצפויה לנהג העובר על עבירה זו, נחלקת לשלושה:

 • פקיעת תוקף הרישיון חלה לפני פחות מארבעה חודשים – במקרה כזה, הנהג צפוי לקבל קנס של ₪250 ועוד 6 נקודות תעבורה על פי שיטת הניקוד
 • פקיעת תוקף הרישיון חלה לפני 4 עד 12 חודשים – במקרה זה, הנהג יקבל קנס בגובה ₪1000 ועוד 6 נקודות תעבורה
 • פקיעת תוקף הרישיון חלה לפני פרק זמן ארוך יותר משנה  – הנהג יזומן לדיון בבית המשפט ויוטלו עליו 6 נקודות תעבורה

חשוב להדגיש כי במידה וזומן הנהג לבית המשפט, בסמכותו של בית המשפט להטיל עליו שלל עונשים, לרבות מאסר בפועל, מאסר על תנאי, פסילת רישיון, פסילה על תנאי וכמובן קנסות כספיים. בדיון, בוחן בית המשפט את עברו התעבורתי של הנהג, את תוקף הזמן שחלף מאז פקיעת הרישיון בפעם האחרונה, והאם עשה הנהג את הנדרש בכדי לתקן את המצב באופן מיידי.

האם כדאי לשכור עורך דין תעבורה?

במידה וקיבלתם דו"ח בגין פקיעת רישיון הרכב ובמידה ואתם מוכנים לספוג את הקנס ואת הנקודות, אין צורך בכל פעולה נוספת. יחד עם זאת, אם צבירת הנקודות עלולה להפעיל פסילה על תנאי, או שזומנתם לבית משפט במקרה החמור יותר, אתם בהחלט רוצים לצידכם עורך דין תעבורה שיבנה עבורכם קו הגנה אפקטיבי מול בית המשפט. קו הגנה כזה יכול להתבסס על שורה של אלמנטים, חלקם מהותיים בנושא סעיף החוק הספציפי, חלקם מהותיים בנושא החוק הכללי וחלקם עניינים טכניים שעל בסיסם ניתן לפסול את הדו"ח כולו, בהתאם לנסיבות המקרה.

ייתכן שבית המשפט יחליט שלא להקל בעונשכם, ייתכן שיבחר להקל במעט וייתכן שיחליט לזכות אתכם לחלוטין, אך רק עם עורך דין תעבורה מקצועי, תוכלו להבטיח שאתם נהנים מההגנה הטובה ביותר מול בית המשפט.

נתפסת נוהג ברכב ללא טסט?

חייג עכשיו לעו"ד דמיטרי אניקין
03-525-4313 או 052-640-0119

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות, חייגו עכשיו 052-640-0119
או השאירו פרטים

  דיני תעבורה

  הגירה

  פלילי

  דיני עבודה