נהיגה ללא רישיון 2017-09-07T14:19:21+00:00

נהיגה ללא רישיון

נהיגה ללא רישיון היא עבירת תעבורה שכיחה ונפוצה. ישנן כמה סיטואציות המוגדרות על פי חוק, ובהתאם לסעיף 10 לחוק התעבורה, המוגדרות כנהיגה ללא רישיון:

  • נהג אשר יש לו רישיון נהיגה אך אינו בתוקף, הווה אומר, לא חידש רישיונו בזמן, או נמצא במסגרת פסילת רישיון.
  • נהג בעל רישיון לכלי רכב מסוים אשר נתפס נוהג על רכב מסוג אחר.
  • נהג הנתפס נוהג ברכב מבלי שעבר את מבחני הרישוי, ואין בידו כלל רישיון נהיגה (בלתי מורשים לנהיגה)
  • התרת נהיגה לנהג שאינו מורשה

קיימת אבחנה בחוק בין סוגי הנהגים כפי שהוזכרו, כאשר העונש החמור ביותר ייגזר על נהג בלתי מורשה לנהיגה. גם עבור נהגים אשר נהגו ברכב אשר אין בידם רישיון לנהוג בו או לא חידשו את רישיונם בזמן תיגזר ענישה אך קלה יותר.

אי חידוש רישיון בזמן

עברה מסוג זה מוגדרת עבירה יותר טכנית, מכיוון שרמת המסוכנות של נהג אשר קיים בידו רישיון אך לא זכר או נמנע מסיבות כלכלית לחדשו פחות מסוכן מאשר נהג אשר לעולם לא רכש את המיומנות ועבר מבחני רישוי לקבלת רישיון נהיגה. לעיתים נהגים אינם מחדשים את רישיון הנהיגה עקב קיום קנסות שטרם הוסדרו. כך או כך אין לזלזל במצב זה, ובתי המשפט לתעבורה אינם מקלים ראש בהמצאות חובות אשר בגינן לא הוסדר נושא חידוש רישיון הנהיגה. נהיגה בלי רישיון תקף לתקופה של עד 6 חודשים תוביל לקנס כספי. לעומת זאת נהיגה ללא רישיון תקף מעל 6 חודשים תגרור זימון לבית המשפט. בנוסף, באם נהג נמצא נוהג ללא רישיון בתוקף בתקופה של למעלה משנה, יצטרך הנהג לחזור ולבצע את תהליך קבלת רישיון, הן מבחן התאוריה והן המבחן המעשי.

נהיגה בכלי רכב השונה מזה המותר על פי הרישיון

במסגרת תהליך הוצאת רישיון נהיגה מוגדר על גבי הרישיון באילו סוגי כלי רכב ראשי הנהג לנהוג. באם נהג נמצא נוהג על כלי רכב אשר אין בידו רישיון נהיגה מתאים, מוגדר הנושא כעבירה חמורה. רמת המסוכנות במצב זה חמורה יותר מאשר רמת המסוכנות במצב בו לא חודש רישיון הנהיגה בזמן, ולכן גם העונש חמור בהתאם. לרוב העונש אשר ייגזר במצב זה הינו שלילת רישיון, שלילה על תנאי לתקופה נוספת וקבלת קנס כספי. באם ימצא כי מדובר על עבירה חוזרת, עשוי העונש להחמיר עוד יותר, ואף לכלול מאסר בפועל, לצד עונשים נוספים. מידת העונש מתחשבת כאן ברמת המסוכנות. סביר כי נהג צעיר יקל עונש חמור יותר מאשר אדם מבוגר.

נהיגה ללא קבלת רישיון

המצב החמור ביותר הוא נהג אשר נמצא נוהג ברכב, כאשר מעולם לא קיבל רישיון נהיגה. לרוב מדובר על נהגים צעירים, אשר מבקשים מחבריהם לנסות ולנהוג על רכבם. רמת המסוכנות במצב זה גבוהה ביותר, ובית הדין לתעבורה מתייחס בחומרה יתרה לעבירה זו. נהג חסר ניסיון, מיומנות או הכשרה, עשוי לגרום בנהיגתו לנזק כבד. העונש במצבים אלו עשוי להיות מאסר לתקופה מקסימאלית של שנתיים בפועל, לצד שלילת רישיון עתידי, לתקופה מינימאלית של שלושה חודשים.

מה משמעות פסילת רישיון אם לא קיים רישיון נהיגה

באם נהג נמצא אשם בעבירה זו, לאחר שנמצא כי מעולם לא הוציא רישיון נהיגה, חלה עליו חובה להפקיד רישיונו, לאחר הוצאתו, במזכירות בית המשפט. התקופה אשר נגזרה עליו לשלילת הרישיון תחשב החל מהיום בו הפקיד רישיונו.

האם אדם אשר הרשה לנהג ללא רישיון לנהוג ברכבו צפוי לעונש?

עבירה זו מוגדרת התרת נהיגה, והיא נחשבת עבירה חמורה ביותר. על פי סעיף 36ב' (ג) לפקודת התעבורה נקבע כי אדם אשר יש בידו שליטה על הרכב, או רכב ברשותו, והוא אפשר לנהג אשר ידע כי אין בידו רישיון נהיגה לנהוג, עובר עבירה אשר דינה מאסר של 3 שנים בפועל, ולעיתים נגזר גם קנס כספי בנוסף. הדבר תקף גם עבור מתן אישור לנהיגה עבור נהג שיש ברשותו רישיון נהיגה לסוג רכב השונה מזה שנהג בו. במידה והנהג אשר נמצא נוהג ללא רישיון הוא קטין, העונש אף חמור יותר, והוא עשוי להגיע לחמש שנות מאסר, קנס כספי ופסילת רישיון לתקופה מינימאלית של 3 שנים. במקים כאלו מומלץ מאוד להיעזר בעורך דין לדיני תעבורה, אשר עשוי לגרור הקלה בעונש ולהמיר את המאסר בפועל למאסר על תנאי.

שימוש ברכב ללא ידיעת הבעלים ומשמעותו

במצב בו נתפס נהג נוהג ברכב ללא ידיעת הבעלים (שבל"ר), והוא בעל רישיון נהיגה שלא בתוקף, דין עבירה זו פסילה לתקופה מינימאלית של 3 שנים. במידה ואותו נהג מעולם לא קיבל רישיון ניגה, מחמיר העונש, והוא צפוי למאסר מינימאלי של 3 שנים בפועל. האם אותו אשם היה קטין בשעת הנהיגה, העונש אך חמור יותר והוא עשוי להגיע לחמש שנות מאסר ושלוש שנות פסילת רישיון. על מנת שנוכל לסייע לך להפחתת העונש בכל מקרה בו נהגת ללא אישור בעלי הרכב פנה באופן מידי למשרדינו לקבלת ייעוץ משפטי.

 אילו סוגי רישיונות יש לשאת בנהיגה ולהציג בעת הצורך

על כך נהג להחזיק ברכבו ולהציג לשוטר בעת דרישה רישיון נהיגה בתוקף, המתאים לכלי הרכב בו הוא נוהג, ותעודת ביטוח חובה בתוקף.

כיצד מתייחסות חברות הביטוח לנושא

באם נהג נמצא נוהג ללא רישיון כלל, ללא רישיון בתוקף או ללא רישיון מתאים לכי הרכב בו הוא נוהג, חברות הביטוח לא מכסות מצבים אלו במקרה וחלה תאונה.

ליווי משפטי של עורך דין לדיני תעבורה

משרדנו מעניק ליווי וסיוע משפטי לנהגים אשר נמצאו אשמים בביצוע עבירה נהיגה ללא רישיון. התייעצות עם עורך דין חשובה ויכולה לסייע רבות בהפחתת העונש.

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות, חייגו עכשיו 03-525-4313
או השאירו פרטים

Your browser does not support JavaScript!. Please enable javascript in your browser in order to get form work properly.

דיני תעבורה

הגירה

פלילי

דיני עבודה

הינכם מוזמנים ליצור קשר עם משרד עורך הדין דמיטרי אניקין בטלפון 03-5254313

או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם.