נהיגה תחת השפעת סמים 2017-09-07T14:19:21+03:00

נהיגה תחת השפעת סמים

החוק בישראל מחמיר מאוד בהתייחסותו לנהגים החשודים בביצוע נהיגה תחת השפעת סמים. החוק מניח כי אדם אשר צרך סם מסוכן הינו בעל רמת מסוכנות גבוהה במיוחד. מבחינת החוק, עבירת נהיגה בהשפעת סם מסוכן הינה עבירה דומה לנהיגה בשכרות, אך הענישה לרוב תהיה חמורה יותר. אם אתה מואשם בביצוע עבירה זו פנה באופן מידי לקבלת ייעוץ אצל עורך דין מומחה לנושא. משרדינו סייע בהצלחה לנהגים רבים המואשמים בנהיגה בהשפעת סמים, ופעל בכל האמצעים להקלה בענישה ואף לקבלת זיכוי.

מה ההגדרה לסם מסוכן?

הגדרת סם מסוכן נקבעה במסגרת פקודת הסמים המסוכנים נוסח חדש 1973. פקודה זו מתייחסת למגוון עבירות סמים הכוללות החזקה של סם, סחר בסמים, ייבוא סמים, שימוש בסמים,  והדחה של קטין לשימוש בסמים. במסגרת הפקודה קיימת רשימת הסמים המוגדרת סמים מסוכנים, וכוללת בין היתר: חשיש, קנאביס, הרואין, קוקאין ועוד.

ההבדל בין נהיגה בשכרות לנהיגה בהשפעת סם מסוכן

בשונה מעבירת נהיגה בשכרות, אשר מוגדרת בין היתר על פי כמות האלכוהול שנמצאה בבדיקת נשיפה או בבדיקת דם, כאשר מדובר על מנהיגה בהשפעת סם מסוכן, אין הגדרה של כמות הסם המותרת. שימוש בסמים מסוכנים אסור בכל כמות על פי חוק, קל וחומר אם אדם צרך סם מסוכן ונהג לאחר מכן.

מתי מותר לערוך לנהג בדיקת סמים

המצאות של סם בגוף יכולה להתבצע באמצעות בדיקת שתן או באמצעות בדיקת דם. במידה והשוטר שעצר אותך מניח חשד סביר להמצאות של סמים בגופך, הוא רשאי לבקש ממך לבצע בדיקת שתן.

בדיקת מאפיינים

בדיקת מאפיינים תבוצע באחד מהמקרים הבאים: באם קיים חשד סביר לנהיגה תחת השפעת סמים או באם הנהג היה מעורב בתאונת דרכים. אם תנאים אלו לא מתמלאים, יכול השוטר לבקש בדיקת נשיפה בלבד. בדיקת מאפיינים נועדה לעזור לשוטר לאבחן את מצב הנהג ואת כשירותו לנהיגה. במסגרת הבדיקה ישוחח השוטר עם הנהג, ויראה אם הנהג מסוגל לנהל עימו שיחה הגיונית ועקבית. השוטר יבחן את יציבותו של הנהג, האם מסוגל לעמוד בכוחות עצמו, האם נזקק לעזרה. הנהג יתבקש ללכת על קו ישר, וכך תיבחן יכולתו. כמו כן השוטר יבקש מהנהג לעקוב בעיניו אחרי אצבעו ולגעת עם אצבעו באפו. אם בתום בדיקת המאפיינים השוטר יקבע כי קיים חשד סביר להמצאות סם מסוכן בגוף הנהג, יוכל לבקש מהנהג לבצע בדיקת שתן. על השוטר להסביר לנהג טרום ביצוע בדיקת השתן את הסיבה לבקשה זו, ואת המשמעות הנגזרת מסירוב למתן דגימת שתן. אם בוצעה בדיקת שתן בהעדר חשד סביר, יכול הנושא להפוך את בדיקת השתן לפסולה.

בדיקת דם לגילוי שרידי סם מסוכן

דרישה לביצוע בדיקת דם תעשה במידה והנהג סירב לבצע בדיקת שתן. במידה והנהג מסרב לביצוע הבדיקה, השוטר מחויב לציין בדוח את סיבת הסירוב. סיטואציה נוספת בה תבוצע בדיקת דם היא במידה והנהג עצמו מבקש שתעשה הבדיקה. כמו כן תבוצע בדיקת דם באם הנהג החשוד מצוי בחוסר הכרה. בדיקת הדם תעשה אך ורק על ידי גורם מוסמך – חובש, אח, אחות, רופא, ותתקיים בתנאי מרפאה בתחנת המשטרה או במרכז רפואי.

דיווח על ביצוע בדיקות

בגין כלל סוגי הבדיקות שיערכו לנהג – בדיקת מאפיינים, בדיקת נשיפה, בדיקת רוק, שתן או דם, על השוטר למלא דוח מקיף ולמסור אותו לידי הנהג. באם בוצעו בדיקות על אדם במצב חוסר הכרה, על הדוח להימסר לאחד מבני משפחתו. דוח זה צריך לכלול את הפרטים הבאים: תאריך ושעת ביצוע הבדיקות, פרטי הנהג, שם, ומספר זהות, פירוט הנסיבות בגינן הוחלט לבצע את הבדיקות, תוצאות הבדיקות (אם קיימות מיד לאחר ביצוע הבדיקות), שם הבודק ותפקידו, שמות ומספרי זיהוי של נוכחים נוספים בעת ביצוע הבדיקות, במידה והיו כאלה.

על מי מוטלת חובת ההוכחה?

בעבר, על מנת להרשיע נהג בגין נהיגה בהשפעת סם, נדרש היה להוכיח קשר בין צריכת הסם להשפעה על הנהיגה. החל משנת 2005, בה בוצע תיקון לפקודת התעבורה, אין חובה להוכחת השפעת הסם על הנהיגה. עצם המצאות סם מסוכן או שאירי סם מסוכן בגוף הנהג הם עילה להרשעה. משמעות הדבר היא שחובת הנאשם להוכיח כי לא היה קשר בין המצאות שירי סם בגופו ליכולתו לנהוג בצורה כשירה.

האם המצאות של שירי סם בגוף בהכרח מעידה על אי כשירות לנהיגה?

על פי החוק, באם בוצעה בדיקת שתן או בדיקת דם, ובמסגרת הבדיקה התגלו שירי סם בגוף הנהג, חזקה עליו כי נהג תחת השפעתם של סמים, ולא משנה מתי צרך את הסמים. בפועל ניתן להפריך את טענה זו על ידי הבאת ראיות, ויצירת הוכחה כי לא קיים קשר בין הדברים, וכי מדובר במקרה חד פעמי של צריכת סם, אשר אינו מעיד על הכלל. משרדינו מומחה בגיבוש ראיות להסרת החשד לנהיגה תחת השפעת סם והוא בעל הצלחות רבות בתחום.

ענישה

העונש הנגזר על נהג שנמצא אשר בנהיגה תחת השפעה של סם הא שלילה של רישיון הנהיגה שלו לתקופה מינימאלית של שנתיים. באם מדובר על עבירה שנייה, יהיה העונש המינימאלי פסילה לתקופה של ארבע שנים. בגין עבירה חוזרת יכול בית המשפט אף לקבוע עונש מאסר בפועל.

האם יש קשר בין נסיבות צריכת הסם לעונש

סוג הסם, המועד בו נצרך, אופן הנהיגה של הנהג, ונסיבות אישיות עשויות להשפיע על חומרת העונש. בנסיבות מחמירות, כגון גרימת מוות כתוצאה מנהיגה בהשפעת סם, עשוי הנהג להיות מואשם בעבירת הריגה, עבירה אשר העונש הנגזר ממנה הוא עד 20 שנות מאסר.

סיוע משפטי

משרד עו"ד דימיטרי אנקין מומחה בדיני תעבורה ומספק ליווי וסיוע משפטי לנהגים המואשמים בנהיגה תחת השפעת סמים מסוכנים. אם מצאת עצמך מואשם בעבירה זו, חשוב כי לא תחכה אף רגע, ותפנה באופן מידי לקבלת ייעוץ משפטי.

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות, חייגו עכשיו 052-640-0119
או השאירו פרטים

  דיני תעבורה

  הגירה

  פלילי

  דיני עבודה

  הינכם מוזמנים ליצור קשר עם משרד עורך הדין דמיטרי אניקין בטלפון 052-640-0119

  או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם.