עקיפה מסוכנת 2018-10-14T15:17:19+03:00

עקיפה מסוכנת

עקיפה מסוכנת היא עבירה שיכולה לגרור תוצאות הרסניות הרות גורל. אם הואשמת בביצוע עבירה זו, הזמנתך לדין עשויה להביא לפסילת רישיונך. חשוב מאוד לא לנסות להתמודד לבד עם אישום חמור זה, ולהגיע מוכן ככול האפשר. ליווי וייעוץ משפטי יכול לשנות את רוע הגזירה, ולהקל במידה רבה על רמת הענישה. משרדינו מומחה במתן יעוץ וליווי בתחום דיני תעבורה ככלל ובייצוג נאשמים בעבירות עקיפה מסוכנות בפרט, ואנו נפעל בכל האמצעים הנדרשים להוכחת חפותך או להקלה בעונשך.

סוגים של עקיפה שאינן מותרות על פי חוק

על פי תקנת התעבורה 47 ישנם כמה מצבים בהם אסור לעקוף: עקיפה מימין (מותרת רק תחת סייגים והגבלים – יפורט בהמשך), עקיפה כאשר הדרך לא פנויה, עקיפה תוך חצייה של קו הפרדה רצוף, עקיפה כאשר שדה הראויה מוגבל או חסום, עקיפה בקרבה של מעבר חציה, עקיפה בסמוך לצומת או בתוך צומת, עקיפה בסמוך למסילת ברזל. רמות החומרה של עקיפות מסוכנות אלו שונות, ומבטאות את רמת הסיכון הנוצרת, וכך גם רמת התייחסות המחוקק לנהג המואשם בביצוע אחת מעברות אלו.

עקיפה בדרך לא פנויה

עבירת עקיפה בדרך לא פנויה מוגדרת עבירה חמורה במסגרת עבירת עקיפה מסוכנת. עקיפה המתבצעת במידה והדרך לא פנויה, והנהג אינו יכול להשלים את העקיפה מבלי שנוצר סיכון או הפרעה. סעיף 47 ד' קובע כי נהג אשר שדה הראיה שלו פנוי וחופשי, והוא יצא לעקיפה כאשר בנתיב מולו מתקרב רכב, מבצע עבירה חמורה, אשר עשויה לגרום לתאונה ברמת וודאות גדולה. ההתייחסות לנהג זה תהיה כאל נהג שמגלה אדישות, שפעל בחוסר אחריות, פזיזות וחוסר שיקול דעת. הנהג יכול היה להניח בתנאים הללו כי מעשיו יגרור סיכון ואף נזק משמעותי, ואף על פי כן בחר לבצע את העקיפה.

ענישה על עקיפה בדרך לא פנויה

כאמור עבירה זו היא החמורה ביותר, וכך גם העונש שייגזר על הנהג שימצא אשם בביצוע העבירה. העונש המידי יכול לכלול פסילה מנהלית של רישיון הנהיגה לתקופה של שלושים יום. הרשעה בגין ביצוע העבירה תגרור קבלת 8 נקודות, ועונש של פסילת הרישיון בפועל לתקופה מינימאלית של שלושה חודשים.

עקיפה בשדה ראיה מוגבל או חסום

בהתאם לסעיף 47 ה' 1 לפקודת התעבורה, עקיפה בשדה ראיה מוגבל או חסום מוגדרת עקיפה כאשר הנהג לא יכול היה לראות אם הנתיב הנגדי פנוי, ואם הוא יכול לבצע עקיפה בטוחה. מצב זה יכול להיגרם כתוצאה מתנאי ראות לקויים כתוצאה ממזג האוויר, תוואי הכביש או תנאי השטח.

ענישה על עבירה בשדה ראיה מוגבל או חסום

עבירה זו מוגדרת פחות חמורה מעבירת עקיפה בדרך לא פנויה. החוק מתייחס לנהג זה לא כאל נהג אשר יכול ברמת וודאות גדולה לגרום לתאונה ובחר בכל זאת לבצע עקיפה מסוכנת, אלא כאל נהג רשלן. בגין עבירה זו לא מוגדר עונש לתקופה מינימאלית של פסילה, אך היא בהחלט יכולה לגרור זימון לבית הדין וקבלת נקודות. חשוב לציין כי עבירה זו מוגדרת עבירה התנהגותית השונה מעבירה תוצאתית. העבירה הינה מעצם ביצוע העקיפה, ללא תלות בתוצאותיה.

עקיפה תוך חציית קו הפרדה רצוף העונש בגינה

עבירה זו, המוגדרת בסעיף 47 ה' 5 לפקודת התעבורה, הינה בסיטואציה בה ביצע הנהג עקיפה או ניסה לעקוף רכב אחר, כאשר עבר קו הפרדה רצוף ולבן. עבירה זו נגזרת מעצם ביצוע העקיפה כאשר קיים קו הפרדה רצוך, ללא קשר באם היה נדרש במקום קו הפרדה רצוף. ביצוע עבירה זו עשוי לגרום לפסילה מנהלית מידית של רישיון הנהיגה, ולקבלת 6 נקודות.

עקיפה בדרך לא פנויה תוך חציה של קו הפרדה רצוף

עבירה זו חמורה במיוחד, והיא כוללת שילוב של שתי עבירות: עקיפה בדרך שאינה פנויה, ועקיפה תוך חציית קו הפרדה רצוף. עבירה זו יכולה להתרחש כאשר נהג מחליט לבצע עקיפה לא קיים מרחק מספיק בין הרכבים, ותוך ביצוע העקיפה גם נעשה מעבר על קו הפרדה רצוף. עקיפה אשר יכולה לסכן בצורה משמעותית את הרכב אותו ניסה הנהג לעקוף. בגין ביצוע עבירה זו תיגזר פסילת רישיון מנהלית, הזמנה לדין, השבתה של הרכב לתקופה של שלושים יום, ומינימום שלושה חודשי פסילה.

מתי מותר לעקוף מימין

החוק קובע כי עקיפה מותרת רק מהצד השמאלי. יחד עם זאת קיימים מספר מקרים בהם העקיפה מותרת מהצד הימני: באם הנהג הנעקף אותת שמאלה או נמצא בנתיב לפניה שמאלה, באם נהג הרכב נוסע בנתיב המיועד לנסיעת רכב ציבורי, באם מנה הרכב נמצא בנתיב המאפשר אך ורק פניה ימינה, בפניה שמאלה אל עבר כביש מסוג חד-סטרי או אל כביש אשר קיימים בו שני נתיבים או יותר בכל כיוון נסיעה ועד שנוהג הרכב האחר השלים את פנייתו לנתיב השמאלי

תפקיד עורך דין תעבורה

עבירות תעבורה, בניגוד אולי לסברה הרווחת בציבור, הן עבירות אשר העונש בגינן יכול להיות כבד ולכלול שלילת רישיון בפועל לתקופה ארוכה, ובמקרה של תאונה עם הרוגים אך עונש מאסר. החלטות בתי המשפט, באם לזכות או לא, מבוססות על הראיות הנמצאות בתיק התביעה. גם חומרת העונש שייגזר נקבעות על בסיס הראיות. עורך דין תעבורה יפעל למציאת פרצות, ליקויים, מחדלים, אי תקינות בהליכים, ויפעל לזיכוי הנאשם והוכחת חפותו. באם השופט יחליט כי הנהג אשם, עורך הדין יפעל להפחתת העונש. במידה ומצאת עצמך מואשם בעבירת עקיפה מסוכנת, פנה אלינו ואנו נוכל לסייע.

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות, חייגו עכשיו 052-640-0119
או השאירו פרטים

  דיני תעבורה

  הגירה

  פלילי

  דיני עבודה

  הינכם מוזמנים ליצור קשר עם משרד עורך הדין דמיטרי אניקין בטלפון 052-640-0119

  או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם.