שיטת הניקוד – עבירות נפוצות, הנקודות ומתי זה מגיע לכדי שלילה?

חוקי התעבורה בישראל מגדירים מעל 1,000 עבירות תנועה, שחלקן הגדול נושא גם סנקציה של נקודות תעבורה. בכל עבירת תנועה שמבוצעת, מקבל הנהג עונש ספציפי בגין העבירה שביצע. יחד עם זאת, מטרת המחוקק היא לא רק לאתר עבירות תנועה, אלא גם ובעיקר לאתר נהגים עבריינים באופן סדרתי.

כדי להשיג מטרה זו, פיתח המחוקק את שיטת הניקוד, שמצמידה לכל עבירה מספר נקודות שנרשמות לחובתו של הנהג. ככל שאותו נהג יבצע יותר עבירות, כך הוא יצבור נקודות חובה רבות יותר, יזוהה כנהג עבריין ויצטרך לעבור תהליכים של תיקון בדמות קורס נהיגה מונעת למשל.

עבירות בולטות בשיטת הניקוד

שיטת הניקוד מצמידה החל מ-0 נקודות ועד 10 נקודות לעבירות שונות מתוך סל עבירות התעבורה המוגדרות בחוק. באתר משרד התחבורה ניתן לעבור על טבלה שמרכזת את כל מאות עבירות התנועה, ולבחון את הנקודות המוצמדות לכל סוג של עבירה מתוכן. יחד עם זאת, ישנן מספר עבירות שנחשבות לנפוצות בגלל ההיקף בו הן מבוצעות ובגלל כמות הנקודות הגבוהה המוצמדת להן.

כך למשל, מרבית עבירות הטלפון הנייד הן עבירות שלעובר אותן יירשמו 4 נקודות חובה. ישנן מספר עבירות מהירות הנושאות לצידן עד 10 נקודות. עבירות של אי חגירת חגורת בטיחות נושאות רישום של 6 נקודות ועבירות חמורות של נסיעה באור אדום או עקיפה בדרך לא פנויה נושאות רישום של 10 נקודות.

מתי זה מגיע לשלילת רישיון?

על אף ששיטת הניקוד נראית כמו שיטה דרקונית שבה נוקט המחוקק, בפועל מדובר בשיטה הוגנת למדי. משרד הרישוי מטיל על נהג אשר צובר נקודות אמצעי תיקון שונים על פי הסקאלה הבאה:

  • 0-10 נקודות – הנהג לא נדרש לכל אמצעי תיקון ולאחר שנתיים הנקודות נמחקות
  • 12-22 נקודות – הנהג מחוייב לעבור קורס נהיגה נכונה בסיסי על מנת למחוק את הנקודות הרשומות לחובתו
  • 24-34 נקודות – הנהג מחוייב לעבור קורס נהיגה נכונה ייעודי
  • 36 נקודות ומעלה – רישיון הנהג ייפסל ל-3 חודשים, ולאחר הפסילה יהיה עליו לעבור מבחן תאוריה
  • 72 נקודות או 36 נקודות ומעלה בפעם השנייה במהלך 6 שנים מצבירת 36 הנק' הקודמות – רישיון הנהג ייפסל ל-9 חודשים, ולאחר הפסילה יהיה עליו לעבור מבחן תאוריה, מבחן מעשי (טסט) ובדיקה של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים
כדאי לקרוא גם:  כל מה שחייבים לדעת על בדיקת ינשוף

תוקף הנקודות הנצברות עד 20 הינו שנתיים. מ-22 נקודות ומעלה, תוקפן יעמוד על 4 שנים. כפי שניתן לראות, פסילת רישיון נכנסת לתמונה רק לאחר שהנהג צבר 36 נקודות חובה לפחות.

כיצד להתמודד עם נקודות חובה שנרשמו לטובתכם?

לאחר שקיבלתם דו"ח נושא קנס ונקודות, עומדת לזכותכם האפשרות לדרוש להישפט בתוך 90 יום מיום ביצוע העבירה. אני ממליץ מאוד לנצל את הזכות הזאת ולהגיע לפגישת ייעוץ במסגרתה יוכל לבחון עורך הדין את המקרה, ולבנות קו הגנה שמיועד להשיג אחת משתי מטרות:

  • ביטול הדו"ח לחלוטין – במקרים מסוימים ישנה האפשרות לבטל את הדו"ח לחלוטין, וזאת במידה והדו"ח ניתן שלא על פי הנהלים או שניתן להוכיח ספק סביר בביצוע העבירה. במקרה כזה, יבוטלו גם הקנס וגם הנקודות, אך מדובר בהחלט במקרים נדירים
  • הקלה בעונש – במרבית המקרים, יוכל עו"ד תעבורה לגרום לתיקון סעיף העבירה לכזו שאין לצידה חובת ניקוד. המשמעות היא שכל הסיפור יסתיים בתשלום קנס, אך לא יירשמו נקודות לחובת הנהג
2018-04-22T15:50:03+03:00 אפריל 20th, 2018|מידע מקצועי|0 Comments