תאונת פגע וברח 2018-10-14T14:40:38+03:00

תאונת פגע וברח – עבירת הפקרה לאחר פגיעה

תאונת פגע וברח, או כפי שהיא מוגדרת בלשון החוק "עבירת הפקרה לאחר פגיעה", היא אחת מהעבירות החמורות ביותר בספר החוקים של דיני התעבורה בישראל, ולא בכדי. לאורך השנים יכלו להינצל חייהם של נפגעים רבים, לו היה הנהג הפוגע מדווח על הפגיעה לכוחות ההצלה במועד. נהג פוגע שבורח מהזירה מסתכן בעונש חמור שיכול להגיע עד כדי 14 שנות מאסר בפועל, בהתאם לחומרת העבירה.

מהי תאונת פגע וברח?

תדירות הדיווח התקשורתי על תאונות פגע וברח אינה משקפת כהוא זה את היקף התאונות הללו בפועל. על פי נתוני עמותת אור ירוק, בכל שנה מתרחשות בישראל כ-700 תאונות פגע וברח בממוצע. במהלך של עשור, משנת 2000, נפגעו בתאונות פגע וברח כ-11,000 בני אדם, מתוכם 187 נהרגו ועוד 841 נפצעו קשה עד אנוש. ללא ספק מדובר בתופעה חמורה שיש למגר, והמחוקק מצידו עושה כל שביכולתו ובסמכותו בכדי להשיג את המטרה.

לפני שניגע בהתייחסות החוק לתאונת פגע וברח, כדאי אולי להבין כיצד היא בדיוק מוגדרת בחוק. תאונת פגע וברח היא תאונה בה פוגע נהג ברכוש או בנפש ובורח מהמקום, ברגל או ברכב, מבלי להשאיר פרטים ומבלי להזעיק את כוחות ההצלה. על פי החוק, עבירת הפקרה לאחר פגיעה מתקיימת בכפוף לשני תנאים מרכזיים:

 • כאשר הנהג המעורב בתאונת דרכים ידע או היה אמור לדעת כי נפגע בה אדם או עשוי היה להיפגע בה אדם
 • כאשר הנהג המעורב לא עצר במקום התאונה, או קרוב לו ככל האפשר, בכדי לעמוד על תוצאות התאונה ולהזעיק עזרה

חשוב להבין, שהחוק כלל לא מתייחס לתום הלב של הנהג הפוגע. בין שהנהג ברח מתוך פחד או הלם, בין שהוא עשה זאת בתום לב ובין שבזדון, בכל מקרה של התקיימות שני התנאים הללו, עלול הנהג הפוגע להיות מואשם בעבירת פגע וברח. כך למשל, קובע החוק כי גם אם הנהג סבור כי הוא אינו האשם בתאונה, עליו להישאר במקום עד להגעת שירותי ההצלה. כמו כן, החוק אינו מתנה את קיום העבירה בידיעה ברורה על כך שנפגע בתאונה אדם, אלא רק בסבירות שכך קרה. אם קיימת סבירות שאדם נפגע, על הנהג לעצור ולפעול על פי הוראות סעיף 144א' לתקנות התעבורה, שאת עיקריו נפרט בהמשך. מעבר לכך, גם אם עצרתם במקום התאונה אך לא הזעקתם את כוחות ההצלה, עדיין ניתן יהיה להאשים אתכם בעבירת ההפקרה.

כמו כן, חשוב לדעת שחובות אלה חלות לא רק על הנהג הפוגע, אלא גם על הנוסעים איתו ברכב. נוסע ברכב שלא נהג על פי הוראות אלה, יואשם בסיוע להפקרה לאחר פגיעה, עבירה שמתחם העונש שנקבע עבורה על ידי בית המשפט הוא בין עבודות שירות ובין מאסר בפועל למשך שנה אחת.

מהו העונש על עבירת פגע וברח?

לשון החוק בעניין הענישה היא מאוד ברורה, כפי שהיא מפורטת בסעיף 64א' לפקודת התעבורה:

 • א. נוהג רכב המעורב בתאונה שבה נפגע אדם, אשר היה עליו לדעת כי בתאונה נפגע אדם או עשוי היה להיפגע אדם, ולא עצר במקום התאונה, או קרוב לו ככל האפשר, כדי לעמוד על תוצאות התאונה ולהזעיק עזרה, דינו מאסר שלוש שנים.
 • ב. נוהג רכב המעורב בתאונה שבה נפגע אדם, ולא עצר במקום התאונה, או קרוב לו ככל האפשר, כדי לעמוד על תוצאות התאונה, או עצר כאמור ולא הזעיק עזרה, דינו מאסר שבע שנים.
 • ג. נוהג רכב המעורב בתאונה שבה נגרמה לאדם חבלה חמורה או שבה נהרג אדם, ולא עצר או לא הזעיק עזרה כאמור בסעיף קטן (ב), דינו מאסר 14 שנים.
 • ד. החליט בית המשפט להטיל על אדם עונש מאסר לפי סעיף קטן (ב) או (ג), לא ייתן עליו צו מבחן, אלא מטעמים מיוחדים שיירשמו, ולא יטיל עליו מאסר על תנאי בין כעונש יחיד ובין כעונש נוסף.

מה עושים במקרה של תאונת דרכים?

בכדי להימנע מאישום בעבירת פגע וברח, בקרות תאונת דרכים יש לפעול על פי הוראות החוק כדלהלן:

 1. לעצור את הרכב במקום התאונה או קרוב לו ככל האפשר
 2. להגיש עזרה בצורת מניעת גרימת נזק נוסף, הגשת עזרה ראשונה ככל שביכולתו של הנהג, הזעקת כוחות ההצלה (אמבולנס, מכבי אש ומשטרה) והמתנה להגעתם.

את הפירוט המלא של התנהגות במקרה של תאונת דרכים ניתן למצוא בסעיף 144א' לתקנות התעבורה.

היית מעורב בתאונת פגע וברח?

חייג עכשיו לעו"ד דמיטרי אניקין
03-525-4313 או 052-640-0119

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות, חייגו עכשיו 052-640-0119
או השאירו פרטים

  דיני תעבורה

  הגירה

  פלילי

  דיני עבודה